Ankarada dzenlenen 4. Ulusal Kmes Hayvanlar ve Bahe Hayvanlar Yetitiricileri Fuarna gzellii ile damga vuran ve hakem heyeti tarafndan Trkiye ampiyonu seilen Osmanl Sultan rk horoz Pusata sahibi brahim Arkan tarafndan paha biilemiyor.

anakkalenin Lapseki ilesinde yaayan ve 7 yldr hobi olarak Osmanl Sultan rk horoz yetitiricilii yapan brahim Arkan, nceki gn Ankarada Trkiye Ss Tavuklar ve Bahe Hayvanlar Federasyonu tarafndan dzenlenen 4. Ulusal Kmes Hayvanlar ve Bahe Hayvanlar Yetitiricileri Fuarna Pusat isimli horozu ile katld.
81 ilden katlmclarn yan sra Irak ve Azerbaycan bata olmak zere yurt dndan da pek ok ziyaretiyi arlayan fuara Pusat damga vurdu. Hakem heyetinin byk beenisini kazanan ve Trkiye ampiyonu seilen Osmanl Sultan horozu Pusata yarma ncesinde ve sonrasnda teklif yad. Tm teklifleri reddeden brahim Arkan, Pusatn ampiyonluunun beklenen bir durum olduunu dile getirerek, kendisinin maddi bir karl olmadn syledi.

AVRUPADAN HAKEMLER GELP DEERLENDRYOR
Lapseki Ss Tavuklar ve Bahe Hayvanlar Yetitiricileri Dernei Bakan Yardmcl grevini de srdren ve yarmada elde ettikleri baary deerlendiren Arkan, Bu hayvanmzn ad Pusat. Federasyonumuzun en son dzenlemi olduu 4. Ulusal Kmes Hayvanlar ve Bahe Hayvanlar Yetitiricileri Fuarnda kendisi Osmanl Sultan dalnda en iyi horoz seildi ve Trkiye ampiyonu oldu. Bu yarmalarda hayvanlarn kendi cinsine gre sahip olmas gereken belirli rk standartlar var. Irk standartlarn tayan hayvanlarn iinden en gzel ve en kaliteli olan Trkiye ampiyonu seiliyor. Bu hayvanlarn puanlanmas iin de Avrupadan hakemler gelip, deerlendirmeyi onlar yapyor. Ben 7 yldr bu hobiyle urayorum. 7 yldr Osmanl Sultan tavuu ve horozu rkna gnl verdim ifadelerini kulland.

PARA NEML DEL, YETER K PUSATI ALALIM DEDLER
Pusat' satmas iin kendisine teklifler geldiini anlatan Arkan, Pusatn ilk birincilii, nk Pusat yeil bilezikli bir hayvan. Bu da bu senenin retimi olan bir hayvan olduu anlamna geliyor. Pusat iin teklifler geldi. Ankarada ampiyon olduktan sonra da teklif geldi. Orada Iraktan, Azerbaycandan, dnyann farkl yerlerinden, Trkiyenin her yerinden misafirlerimiz vard. Orada da talip olanlar oldu ama Pusatn benim iin maddi bir deeri yok. Manevi deeri daha yksek. Pusat benim gzmde paha biilemez bir hayvan. Benim iin maddi bir deeri hibir ekilde yok. Hatta bana Para nemli deil, yeter ki Pusat alalm dediler. Ama miktar ne olursa olsun Pusat benim iin vazgeilemez bir hayvan. Biz onlarn hepsine ocuumuza bakar gibi bakyoruz. zel mamalar hazrlyoruz. Istclar altnda tutuyoruz. Hatta ben kendi evimde bir odam onlara ayrdm. Kendi evimin iinde, ocuklarmn yannda onlara bakyorum. te yandan Pusat artk yarmalara katlmayacak. Damzlk olarak grev yapacak. Bundan sonraki yarmalara nasip olursa onun yavrularyla katlacaz eklinde konutu.